Kuopio Tanssii ja Soi

Esiintyjäryhmät 1995–2016

2016

Les Ballets Trockadero de Monte Carlo, USA
Tero Saarinen Company, Suomi
Sankai Juku, Japani
Compagnia Aterballetto, Italia
Malandain Ballet Biarritz, Ranska
Jorma Uotinen, Pori Dance Company, Pétur Sakari, Suomi
Xie Xin & Li Xing, Kiina
Another Kind Of Blue by David Middendorp, Hollanti
Riku Lehtopolku, Suomi
Tanssiteatteri Tsuumi, Suomi
Arja Raatikainen & Co., Suomi
Poikaleiri 30v
Tanssioppilaitokset On Stage

2015

Compagnie Käfig, Ranska
Danish Dance Theatre, Tanska
Quorum Ballet, Portugali
Cia Marco Flores Flamenco Danza, Espanja
Andrea Miltnerová, Tsekki/Iso-Britannia
Dennis "Ätä" Nylund, Suomi
Suomen Kansallisbaletti, Suomi
Compañia Kaari & Roni Martin, Suomi
Will Funk For Food, Suomi
Susanna Leinonen Company, Suomi
Marita Liulia & Co., Suomi
Aurinkobaletti, Suomi
Tanssioppilaitokset on Stage, Suomi/ Norja/ Tanska

2014

Dada Masilo, Ranska/ Etelä-Afrikka
Nuevo Ballet Español, Espanja
Hofesh Shechter Company, Iso-Britannia
Virpi Pahkinen Company, Ruotsi
Andersson Dance, Ruotsi
Paris Opera Ballet, Ranska
Will Funk For Food, Suomi
Suomen Kansallisbaletti, Suomi
Alpo Aaltokoski Company, Suomi
Helsinki Dance Company, Suomi
Routa Company, Suomi
Tanssioppilaitokset On Stage, Suomi

2013

Introdans, Alankomaat
Realizando Ideas, Mexico
Incidence Choreographique, Ranska
Compagnie Malka, Ranska
Vuyani Dance Theatre, Etelä-Afrikka
Ingun BjØrnsgaard Prospekt, Norja
Il Posto Vertical Dance & Marco Castelli Small Ensemble, Italia
Petri Kekoni Company, Suomi
Haapalainen, Suutari-Jääskö Double, Suomi
Jazzin´up & Savonia Tentetti, Suomi
Tanssiryhmä Ikuna, Suomi
Tanssioppilaitokset On Stage, Suomi
Katriina Honkanen & Tulilintu & Tanssiteatteri Tsuumi, Suomi
Tampereraw & Pirkanmaan Tanssiopisto Elina Berg, Suomi

2012

Les Ballets Trockadero de Monte Carlo, USA
Ranganiketan, Intia
Cia. Sociedade Masculina, Brasilia
Polish National Ballet, Puola
Compagnie Opinion Public, Belgia
Pori Dance Company, Suomi
Kuopion kaupunginorkesteri, Suomi
Karttunen Kollektiv & Eero Hämeenniemi, Suomi
Carl Knif, Suomi
Joona Halonen, Suomi
Tanssiteatteri MD, Suomi
Ervi Sirén, Suomi/ Japani
Tanssioppilaitokset On Stage, Suomi

2011

Mimulus Cia de Danza, Brasilia
The Byuk-Pah Dance Research Society, Korea
Ailey II, USA
As2Wrists Dance Company, Suomi
By Kellokumpu/Roumagnac, Suomi/Ranska
Apotosoma Dance Company, Ranska
Compagnie Thor, Belgia
Cedar Lake Contemporary Ballet, USA
Tanssiteatteri Minimi, Suomi
Tanssiteatteri Rimpparemmi, Suomi
Pieni Suomalainen Balettiseurue
Tanssioppilaitokset On Stage

2010

Shanghai Ballet, Kiina
Jin Xing Dance Theatre, Kiina
Ballet Argentino, Argentiina
Cullberg Ballet, Ruotsi
Skånes Dansteater, Ruotsi
Dansk Danseteater, Tanska
Granhoj Dans, Tanska
Carte Blanche, Norja
Iceland Dance Company, Islanti
Tanssiteatteri Minimi, Suomi
Savonia- AMK Musiikki ja Tanssi, Suomi

2009

Tanssiryhmä Tsuumi, Suomi
Suomen kansallisbaletti, Suomi
Nuevo Ballet Español, Espanja
Juhlagaala
Andrea Ladanyi & Gergo Borlai, Unkari
Arja Tiili & United Snakes, Suomi
CCN Roubaix Nord-Pas de Calais & Tero Saarinen, Ranska, Suomi
La Compagnie Lionel Hoche, Ranska
Dansgroep Amsterdam, Alankomaat
TaDaC09, Theatre Academy Dance Company, Suomi
Kuopion Musiikki- ja tanssiakatemia, Suomi
Corridor, Suomi - osa Kedja-Kuopio –tapahtumaa

2008

Belén Maya & Musicians, Espanja &
Kansantanssiteatteri Rimpparemmi, Suomi
Jorma Uotinen, Helena Paavola, Jari Hakkarainen & Petri Ikkelä, Suomi
Eeva Muilu, Suomi
Kibbutz Contemporary Dance Company, Israel
Compagnie Georges Momboye, Ranska, Norsunluurannikko
Petri Kekoni Company, Suomi
Ballet du Grand Théâtre de Genève, Sveitsi
Alan Lucien Øyen, Nordix Grand Prix 2007 –winner, Norja
Pori Dance Company, Suomi
Tanssiteatteri Glims & Gloms, Suomi
Kuopion Musiikki- ja Tanssiakatemia

2007

Compañia Kaari Martin, Suomi & Compañia Manuel Liñan, Espanja
Les Ballets C. de la B., Belgia
Compagnie Maguy Marin, Ranska
Anoukvandijk dc, Hollanti
Helsinki Dance Company, Suomi
Membros Companhia de Danca, Brasilia
Talia Paz, Israel
Nordic Grand prix -kilpailu/ -competition
Arja Tiili, Suomi
Kuopion Musiikki- ja Tanssiakatemia, Suomi
Teatterikorkeakoulun tanssitaiteen laitos, Suomi

2006

Susanna Leinonen, Suomi
Eva Yerbabuena Ballet Flamenco, Espanja
Nederlands Dans Theater II, Alankomaat
Pienten joutsenten lampi, chor. Sami Saikkonen, Suomi
Creative Africa; the winners of the 6th African and Indian Ocean Choreographic platform
Aterballetto, Italia
Jyrki Karttunen, Suomi
Tilman O´Donnell & Shintaro O’ue, the winners of Nordic Grand Prix 2005, Ruotsi
Teatterikorkeakoulun tanssitaiteen laitos, Suomi
Poikien tanssileiri 20 v. esitys, Suomi

2005

Granhoj Dans, Tanska
Ultima Vez & KVS, Belgia
Centre Choréogaphique National d'Orléans & Josef Nadj, Ranska
Leni-Basso, Japani
Jenni Kivelä, Suomi
zero visibility corp, Norja
Compagnie Carolyn Carlson, Ranska
Tero Saarinen Company, Suomi
Jorma Uotinen, Suomi
Nordic Grand Prix competion
United Snakes, Suomi

2004

VIVID.dance, Isira makuloluwe, Sri Lanka/Ranska
Jorma Uotinen, Finland 2 premiers
Theatre Academy of Finland
Arja Saijonmaa, Finland
Karelia-gaala, Finland
Galili Dance, Netherlands
Stockholm 59 N – soloists of the Swedish Royal Ballet, Sweden
Compagnie Festina Lente, France
Moving into Dance Mophatong, South-Africa
Glims Gloms dance company, Finland
Dance courses – boys dance camp (Finland)
Tero Saarinen Company, Finland
Compagnie Montalvo-Hervieu, France
The Dance Act of the year award – Jenni Kivelä
Dancing and music on the market Square stage
Dance courses and workshops

2003

Ballet Gulbenkian, Portugal
Mariinsky Theatre, Russia
Karelia gala evenings
Topi Sorsakoski and Kulkuroirat –band, Finland
daCi 2003, Finland
The Göteborg Ballet, Sweden
Virpi Pahkinen, Finland
Tero Saarinen Company, Finland
Batseva Dance Company, Israel
Compania Rafaela Carrasco, Spain
International Choreography Competition – Isira Makuloluwe
Rotterdam Dance academy & Boys action, Holland
Ballet Academy´s primary school of Kaisaniemi
Vantaan tanssiopisto, Finland
Dancing and music on the market Square stage
Dance courses and workshops

2002

Tero Saarinen & Company Toothpick, Finland & Yas-Kaz Unit, Japan
Carolyn Carlson, Talia Paz, Nina Hyvärinen
Minna Tervamäki, Tamas Solymosi, Barbora Kohoutkova, Finland
Anu Viheriäranta, Kare Länsivuori, Finland
Natalia Sologub, Andrei Merkuriev, Janna Aiupova, Igor Kolb, Russia
Hlin Diego Hjalmarsdottir, Gudmundur Elias Knudsen, Iceland
Ballet Preljocaj, France
Jorma Uotinen, Finland
Harri Kuorelahti, Finland
Ballet Biarritz, France
Jyrki Karttunen, Finland, Kantaesitys
Glims & Gloms dance company, Finland
Compagnie Sweet Move, France
La Biennale di Venezia & Teatro Massimo di Palermo, Italy
Yölintu
The Dance Act of the year – Glims Gloms dance company
Dancing and music on the market Square stage
Dance courses and workshops

2001

The Israel Ballet
Alpo Aaltokoski & Co, Finland
Lanonima Imperial, Spain
Szeged Contemporary Ballet, Hungary
Professional Dance Education in Finland
Dance Theatre Minimi, Finland
Nuevo Ballet Espanol, Spain
Dance Theatre ERI and Hortto Kaalo, Finland
E5-Orchestra
Dancing and music on the market Square stage
Dance courses and workshops

2000

Katri Soini & Jyrki Karttunen, Finland
Kenneth Kvarnström & Co, Finland/Sweden
Jan Lehtola, Finland
Irek Mukhamedov & Company, UK
The Dance Company Tsuumi, Finland
daCi 2000 Finland
Scottish Dance Theatre, UK
Carlos Acosta & Larissa Lezhnina, UK, Russia
Eve Andre and Sergei Upkin, Estonia
Jamgang orchestra, Finland
Russell Leon Adamson, UK
Cool Heat Urban Beat, USA
Kyberia, Norway
The Cholmondeleys & The Featherstonehaughs, UK
Celtic Feet, UK
Hirvilahti Folkmusic Course, Finland
Dancing and music on the Market Square stage
Dance courses and workshops

1999

Ballet Deutsche Oper am Rhein, Germany
NorrDans, Sweden
Tero Saarinen & Company Toothpick, Finland
Nomad Dance Theatre, Australia
Kibbutz Contemporary Dance Company, Israel
Compagnia Fabula Saltica, Italy
I Solisti Veneti, Italy
Flamenco! Ricardo Franco, Spain
Leandre Ribera, Spain
Sari Kaasinen & Orchestra, Finland Dance Theatre Hurjaruuth, Finland
Rimpparemmi, Finland
Icebreaker Dance Productions, Australia/Finland
Maija Karhinen & Taina Mäki-Iso, Finland
Dancing and music on the Market Square stage
Dance courses and workshops

1998

José Moncada, Peru
Kuopio Symphony Orchestra, Finland
Ballet Nacional de Cuba, Cuba
Balé Folclórico da Bahia, Brazil
Päivi Rissanen & Susanna Veijalainen, Finland
Tangokinesis, Argentina
Grupo Corpo, Brazil
Utopia Danza-Teatro, Mexico
The Finnish All Star Afro-Cuban Jazz Orchestra
Danzahoy, Venezuela
Anna Niinimäki, Marilena Fontoura, Javier Torres, Finland
Meu Samba, Finland
Dancing and music on the Market Square stage
Dance courses and workshops

1997

Jorma Uotinen
Kenneth Kvarnström
Arja Raatikainen
Katri Soini
Tero Saarinen
Jyrki Karttunen
Anu Sistonen
Unto Nuora
Ulla-Mari Mäkelä
Kare Länsivuori
Dance Theatre Minimi, Finland
DV8 Physical Theatre, UK
The Dance Theatre Raatikko, Finland
Anzu Furukawa, Japan
Finnish National Ballet
Wendy Buonaventura and Jacqueline Jamal, UK
The Ballet School of Finnish National Opera
Tero Saarinen and Company Toothpick
The Dance Theatre Eri & Edward Vesala, Finland
Sankai Juku, Japan
Oulu Dance Studio Group, Finland
Pirjo Yli-Maunula, Finland
Moskov Central Puppet Theatre
Dancing and music on the market Square stage
Dance courses and workshops

1996

Reijo Kela & Heikki Laitinen, Finland
Madame Pusi & Company, Egypt
Kuopio Symphony Orchestra & Mika Backlund, Finland
Lyon Opera Ballet, France
Gala of stars
Hurjaruuth, Finland
Tan Longjian, China
The Opera of Peking, China
Jingga Putih, Java
The Helsinki City Theathe Dance Company, Finland
The Capoeira Dance Company, Brazil
The Arts School Dance Company, Indonesia
The Royal Dance Company of Thailand
Dance Camp for boys, Finland
Fêtes Galantes, France
Dancing and music on the Market Square stage
Dance courses and workshops

1995

Finnish National Ballet
Kenneth Kvarnström & Co, Finland
Suraya Hilal & Co, Egypt/UK
Old is Gold, Finland
Compañia Nacional de Danza, Spain
Circus Bohemia
Gala; Tommi Kitti, Nina Hyvärinen, Jukka Aromaa, Ilze Liepa...
Ballet Flamenco Antonio Canales, Spain
Cia Vicente Saez & Virpi Pahkinen, Spain/Finland
Kirsi Monni, Chris af Enehielm, Sanna Salmenkallio, Kimmo Takala, Finland
Bruce Stegmann, Carol Christiansen, Jay Fagan Julie Cartier, USA
Fêtes Galantes, France
Olli Porthan, Finland
José de Udaeta & Co, Spain
Dancing and music on the market Square stage
Dance courses and workshops