TRE -stressinpurkuliikkeet on yksinkertainen ja helposti omaksuttava kehon liikkeistä koostuva itsehoitomenetelmä, jonka vaikutukset ilmenevät nopeasti. Menetelmä käynnistää lihasten vapinana tai tärinänä alkavan luonnollisen ja nopeasti vaikuttavan palautumismekanismin. TRE auttaa selviämään stressiä, jännityksiä ja traumoja aiheuttaneista kokemuksista voimaannuttavalla tavalla.
Tällä kurssilla opit tekemään itsenäisesti TRE-stressinpurkuharjoituksen. Kurssille ovat tervetulleita kaikki ikään tai kuntoon katsomatta. Kurssi ei edellytä mitään ennakkotaitoja.
Aika: 17.6. klo 10:00-12:00
Paikka: Lyseo liikuntasali
Opettaja: Teemu Vesterinen
Hinta: 55,00 €
Teemu Vesterinen on koomikkona ja käsikirjoittajana tunnettu kuopiolainen, joka valmistui TRE-ohjaajaksi vuonna 2017. Hän päätyi lajin pariin erään kehoterapeutin opetettua hänelle TRE-menetelmän käyttöä. Teemu käyttää TRE:tä esiintymiseen valmistautuessa sekä esiintymisestä ja urheilusta palautumiseen. Teemun tyyli ohjata on lempeä ja rauhallinen.
Lyseo liikuntasali, Puijonkatu 18 (käynti sisäpihalta)