Tanssimaailman supertähden Julio Boccan Ballet Argentino -ryhmä esiintyy Kuopiossa koreografi Ana Maria Stekelmanin teoksilla, jossa käsitellään tangon historiaa bordelleista tanssisalien kautta kaduille.
Tangon historia on kehystetty teoksessa viiteen eri kohtaukseen, joissa tanssin sensuelli ja intohimoinen liikekieli ja haitarimusiikki nivoutuvat vääjäämättömästi yhteen.
Julio Bocca aloitti tanssin opiskelun jo neljävuotiaana äitinsä Nancy Boccan ohjauksessa. Vuonna 1985 hän voitti Moskovan kansainvälisen balettikilpailun, ja vuotta myöhemmin virtuoosi siirtyi The American Ballet Theatren ensitanssijaksi. Bocca esiintyi ryhmän kanssa vuoteen 2006 asti. Jäähyväistanssinsa Bocca, 43, tanssi vuoden 2007 joulukuussa Buenos Airesissa - 300 000 faninsa edessä.
Julio Bocca on tehnyt myös lukuisia vierailuja maailman tunnetuimpiin balettitaloihin, kuten Bolshoin Balettiin. Ballet Argentinon hän perusti vuonna 1990. Bocca yhdistää ohjelmistossaan tangon ja baletin elementtejä. Hänen ryhmänsä oli ensimmäinen ulkomainen ryhmä, joka esiintyi Pietarin Hermitage Palacessa.
Ballet Argentino juhlii tänä vuonna 20-vuotista taivaltaan. Ryhmän taiteellisena johtajana Boccan ohella toimii Raul Candal.
Ana Maria Stekelman on yksi Argentiinan johtavia koreografeja ja Tangokinesis-ryhmän perustaja. Hän yhdistää teoksissaan Julio Boccan tavoin tangoa moderniin tanssiin.
Stekelman on tehnyt yhteistyötä argentiinalaisen kollegansa kanssa useaan otteeseen. Stekelmanin Tangokinesis-ryhmä puolestaan on nähty monille merkittävillä tanssifestivaaleilla kuten Lyonin biennaalissa.
Stekelman on tehnyt koreografioita muun muassa Chilen kansallisbaletille ja Ballet du Nordille. Hän toimi myös koreografina Carlos Sauran Tango-elokuvassa ja sai siitä American Choreography Awardin Los Angelesissa.